Revizija je nepristransko proučevanje računovodskih izkazov ali drugih finančnih informacij, da bi ugotovili, ali so točni in ali v njih ni bistvenih napačnih navedb. Revizija je postopek, ki ga običajno opravljajo pooblaščeni računovodje. Rezultati revizije so običajno izraženi v revizorjevem mnenju, ki je vključeno v revizijsko poročilo. Obstajata dve glavni vrsti revizij: revizije računovodskih izkazov in revizije poslovanja. Revizije računovodskih izkazov se izvajajo z namenom, da se zagotovi, da so računovodski izkazi organizacije pošteno predstavljeni v skladu s splošno sprejetimi računovodskimi načeli. Po drugi strani pa se revizije poslovanja izvajajo za presojo, ali organizacija deluje uspešno in učinkovito. Revizije poslovanja se lahko imenujejo tudi revizije upravljanja ali revizije smotrnosti poslovanja.

Revizija

Notranja revizija je pomemben del načrta za obvladovanje tveganj v vsakem podjetju. Pomagajo zagotoviti, da vsi vidiki podjetja pravilno delujejo ter da so tveganja prepoznana in obravnavana. Notranji revizorji pregledujejo delovanje in sisteme ter iščejo področja, na katerih je mogoče uvesti izboljšave ali preprečiti morebitne težave. V sodelovanju s poslovodstvom pripravijo priporočila za izboljšave in zagotovijo, da se izvedejo popravljalni ukrepi. Notranja revizija je sistematičen pregled dejavnosti in kontrol podjetja, ki ga običajno opravijo notranji zaposleni, da bi ocenili uspešnost postopkov obvladovanja tveganj, nadzora in upravljanja in zagotoviti priporočila za izboljšave.

Notranja revizija je pomembna, ker pomaga organizacijam prepoznati in zmanjšati tveganja. S pregledovanjem poslovanja in kontrol lahko notranji revizorji pomagajo podjetjem izboljšati splošno obvladovanje tveganj. Notranji revizorji v sodelovanju s poslovodstvom pripravijo priporočila za izboljšave in zagotovijo izvajanje popravljalnih ukrepov. Prav tako svetujejo direktorjem podjetij o tem, kako dobro podjetje obvladuje svoja tveganja. Notranje revizije običajno izvajajo zaposleni, ki že poznajo poslovanje podjetja. To jim omogoča, da izvedejo celovit pregled, ne da bi pri tem motili običajne poslovne dejavnosti. Cilj notranje revizije je oceniti uspešnost postopkov obvladovanja tveganj, nadzora in upravljanja, ne pa iskati napake ali krivde. Kot notranji revizor morate zagotoviti, da vaše podjetje spoštuje vse ustrezne zakone in predpise. To vključuje zagotavljanje točnosti računovodskih izkazov in ustreznosti notranjih kontrol. Odgovorni boste tudi za prepoznavanje tveganj in priporočanje ukrepov za njihovo zmanjševanje.

Kategorije: Podjetništvo

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja